MÉLY LÉLEGZETTEL A FENEKETLEN MÚLTBA
2005.09.15. 20:37
A tudat titokzatos területein való bolyongás segít megérteni belső világunkat. Egy cseh kutató a hagyományos pszichológiai tudás mellett a misztikumra épít, vagyis előző életbeli tapasztalatainkra.
Egyszerű terápiás eljárást fedezett fel Stanislas Grof cseh kutató. A módszer alkalmas arra, hogy segítségével felszínre kerüljenek az elfojtott problémák és konfliktusok. A terápia lényege: speciális légzéstechnika, vagyis ellazult állapotban ütemes, mély légzés. Segítségével beléphetünk és kapcsolatba kerülhetünk tudatalattinkkal, érzelmeinkkel, a régmúlt emlékeivel, egyszóval a lélek titkainak legmélyebb rétegeivel. A prágai tudós nagy utazása
Stanislas Grof története szülővárosában, az ötvenes évek Prágájában kezdődött. Orvostudományt tanult, majd pszichiátriára szakosodott. Tette mindezt a kommunista korszakban, amikor a spiritualizmus semmilyen formában nem jelenhetett meg. Minden tiltott volt a hipnózistól a kártyavetésig. Tanult Freudtól, tagja lett a pszichoanalitikusok nem teljesen legális körének. Viszont – noha meg volt győződve a pszichoanalitikus teória értékéről – kevés személyes sikert tudott felmutatni a gyógyításban.
1956-ban egy gyógyszercég megkezdte kutatásait az LSD-25-tel, egy úgynevezett pszichoaktív anyaggal. Egy kollégája segédletével kipróbálta. Az eredmény megrázó volt és szinte az egész életét megváltoztatta. Miután beadott magának egy adagot, asszisztense különböző színű fényeket kapcsolt be. Miközben alig tudta becsukva tartani a szemét, belülről roppant erősségű fénysugárt érzékelt. Úgy érezte, kilép testéből, átlép minden határt. Nem érzékelte segítőjét, sem a saját testét: eggyé lett az univerzummal. Amikor később elkezdte légzéstechnikai kísérleteit, legnagyobb meglepetésére ugyanilyen élményekhez jutott. Vissza az anyaméhbe!
Grof tapasztalatai szerint nemcsak születésünk utáni emlékeinket vagyunk képesek felidézni, hanem már az anyaméhben szerzett tapasztalataink is rögzülnek. Szerinte létezik születés előtti (méhbeli) emlékezet. Mindenki átélte – ha nem is tud róla – születés előtti állapotát, érzékelte és érezte a környezetét, ami hatással van jövőbeni személyiségére. Sajátos módszerével előhívhatók ezek és az ezt megelőző tapasztalatok. Az első fázisban átélhetők a személyes történetek, amelyben még a születés előtti emlékek is megelevenednek. Ezt követik a személyen túli élmények: az előző életek és a kollektív tudatalatti képei. Tudatalattival gyógyítani
A speciális légzés segítségével megváltozik tudatállapotunk. Ilyenkor beléphetünk egy transzperszonális, azaz személyen túli tudatszintre. Ezt érti Jung kollektív tudatalattinak, ami az emberiség és az univerzum történetét tartalmazza. Részei lehetünk mitológiáknak és keleti vallásoknak, emlékezünk elmúlt életeinkre, kitágítjuk tudatunkat – egészen addig, amíg eggyé nem válunk az univerzummal.
A személyen túli pszichológia egyesíti Freud és Jung tanait az ezoterikus iskolákkal és az olyan keleti vallásokkal, mint a buddhizmus vagy a hinduizmus. Ez a tapasztalat része minden spirituális kultúrának az őskáosztól a keleti és nyugati vallásokig.
A cseh kutató speciális légzéstechnikájával számos betegség gyógyítható – állítják a téma avatott ismerői. Kezelhetőek a pszichiátriai betegségek, az anorexia, a bulímia, a drog illetve alkohol-függőség és számos pszichoszomatikus betegség.
|