VISSZATRS ODATRL, HALLKZELI LMNYEK
2005.09.15. 20:35
Stt alagt, hfehr fny, csodlatos hangok, isteni bke, mennyei zene, fnybl val alaktalan lnyek, s egy sebesen perg film, elfelejtett epizdok sajt letnkbl.
A tlvilgrl, azaz a klinikai hall llapotbl visszatr emberek negyven szzalka tud beszmolni hasonl szlelsekrl. A megrgztt materialistk a hall kzeli lmnybeszmolk mgtt egyfajta hallucincit, az oxign nlkl maradt agy vzijt vlik felfedezni. Mivel azonban a fld klnbz rszeirl, a klnbz kultrkbl szrmaz hasonl lmnyt tlt emberek beszmoli megdbbent hasonlsgot mutatnak, egyre tbb tudomnyos kutat foglalkozik a hall kzeli lmnyek tudomnyos vizsglatval.
A hallflelemnl valsznleg nincs fjdalmasabb, elviselhetetlenebb szorongs. A filozfusok szerint ugyanakkor az ember ppen azrt kpes az alkotsra, ppen azrt tudja sajt korltait s flelmeit legyzni, mert tisztban van azzal, hogy ideje vges, mgsem akarja ezt elfogadni. Jmagam, aki mg soha nem ltem t hasonlt, szeretnm elhinni, hogy mindaz, amit a riportban szereplk elmeslnek, igaz. Szeretnm hinni, hogy van ltezs a hall utn is. Valahol mlyen, titkon, a szvem legmlyn prblom hinni, hogy ltezik egy rendez elv, egy flsbb rtelem, nevezzk Teremtnek, aki kusza, kicsinyes s nyomaszt mindennapjainkat rtelmes egssz rendezi vgl, s azt is, hogy amikor majd mr elviselhetetlenl nehz lesz, legalbb akkor segt. Legfontosabb a szeretet
Raymond Moody amerikai kutatorvos 1976-ban rta meg azt a knyvet, amely a hall kzeli lmnyek kutatsnak alapmve lett. Moody 150 jralesztett beteg tapasztalatait sszegezte a Fny a kapun tl s az let az let utn cm knyveiben, amelyek 90 milli pldnyban keltek el eddig a vilgon. Moody magyarul is olvashat knyveiben azt lltja, hogy az Egyeslt llamokban nyolcmilli ember tapasztalt hasonlt. S hogy br lmnyeik bizonyos pontokon eltrek, egyetlen dologban mindenki egyetrt, mgpedig abban, hogy az letben a legfontosabb a szeretet. Az odat jrt emberek, lltja Moody, mikzben lepergett elttk letk filmje, tltk mindazt, amit msoknak okoztak, reztk az ltaluk okozott szomorsgot, fjdalmat, flelmet, s annak ellenkezjt, az rmt, boldogsgot is. Mit tud az orvos?
– Klinikai hallnak nevezzk azt az llapotot – mondja dr. Vereczkey Gbor, az Orszgos Gygyintzeti Kzpont kardiolgus-aneszteziolgus forvosa –, amikor a szvmkds s a kerings lell, ezltal az letfontossg szervek vrelltsa megsznik. Az llapotot addig nevezzk a klinikai hall llapotnak, amg visszafordthat, teht a beteg jraleszthet. Ez tlagosan 4-5 perc. Huszonngy ve dolgozom az egszsggyben, mindvgig intenzv osztlyokon, sok szz beteg jralesztsben vettem rszt. Ez alatt az id alatt krlbell hsz pciensem volt, akik hall kzeli lmnyekrl szmoltak be visszatrsk utn. A legtipikusabb szlelseket, az alagt-lmnyt, a testenkvlisget, a fnyessget s a bkessg lmnyt szinte mindegyikk tlte. rdekes mdon ezek a tapasztalatok fggetlenek attl, hogy hny ves a beteg, milyen hossz ideig volt a klinikai hall llapotban, illetve hisz-e Istenben, vagy sem. n magam sem vagyok vallsos ember. Nem gondolom azt, hogy ezek a dolgok a misztikum krbe tartoznnak. Olyasmirl van sz szerintem, amire ltezik magyarzat, csak ezt a magyarzatot mg nem ismerjk. Az eddig felvetett terik ugyanis sorra megdltek. Az a felttelezs, hogy az szlelseket az agysejtek bomlsa okozza, nem lehet vals, hiszen ebben az esetben a pciens ksbb nem tudna ezekrl beszmolni. A gygyszerhatsok is kizrhatk, mert azok zavaros, homlyos kpeket okoznak. Radsul sokan, pldul a balesetek sorn srltek, semmifle gygyszert nem kaptak akkor, amikor ezeket az lmnyeket tltk. A nagyon is egybevg trtnetek alapjn azt kell teht mondanunk, hogy ezek az lmnyek lteznek. A klinikai hallbl visszatrt embereknek krlbell 18 szzalka tli ket, de egyelre nem tudjuk megmondani, hogy kik s mirt. Addig is, amg a tudomny magyarzatot tall, el kell fogadnunk, hogy ltezik valami, ami jzan rtelmnk szmra felfoghatatlan. Vgl is nem ez az egyetlen dolog, amit nem rtnk. Nem ismerjk az lom mechanizmust, nem tudjuk, hogyan gondolkodunk. Vannak teht mg jcskn megfejtetlen, stt terletek. A tudat nem az agy fggvnye
– Ma mr nemcsak orvosok, agykutatk, neurolgusok, de a kvantumfizikval foglalkoz tudsok is felttelezik, hogy a tudat helye nem kizrlag az agyban tallhat – mondja dr. Liptay Wagner Andrs, a hall kzeli lmnyek kutatsval foglalkoz Revital Alaptvny elnke. – Felttelezhet, hogy az atomok mlyn, az atommag s az elektronok kztt lv trben sok millird kilobyte informci trolsra elegend hely van. A tudsok felttelezik, hogy e szubatomris szinten trold informcitmeg, amit mi, emberek gondolatokknt, rzelmekknt, vagyis tudatknt ismernk, folyamatosan bvl, a szlets eltt is ltezett, s a hall utn sem sznik meg. n, mint akinek eredeti szakmja az informatika, a magam szmra ezt gy tudom megmagyarzni, hogy a tudat a szoftver, az agy a hardver, s az informci trben s idben ppoly vgtelen, mint az internet. Vlemnyem szerint mindenkppen elgondolkodsra ksztet az a tny, hogy a klinikai hall llapotbl visszatr emberek csaknem fele kortl, vallstl, neveltetstl fggetlenl kzel azonos lmnyekrl, szlelsekrl szmol be. Alaptvnyunkat azrt hoztuk ltre, hogy Magyarorszgon felkutassuk a baleset, betegsg vagy operci sorn hall kzeli llapotba kerlt embereket, segtsnk nekik pszichs egyenslyuk helyrelltsban, tudomnyosan elemezzk s rendszerezzk a felkutatott eseteket, tmogassuk a tmval foglalkoz szakdolgozatok megrst, s tovbbkpzseket tartsunk orvosok, polk, laikusok szmra.
|