SZN-KPEK
2005.09.15. 20:48
Mindenhol sznek vesznek krl, taln csak lmaink fekete fehrek. Kifejezzk velk rzelmeinket, hangulatunkat. Meghatrozzk a divatot, ltaluk alaktjuk ki a harmnit, jelentsk, dinamikjuk van. Az emberi szem akr 10 milli sznt kpes megklnbztetni.
A sznek elnevezse kzs megllapods alapjn jtt ltre, de nem egyes trgyak minsgt vagy anyagi jellemzit jelli. A trgyak nmagukban szntelenek, fnyre van szksg, hogy sznesnek lthassuk ket. A szemnkkel rzkeljk azt, hogy egy adott valami, mely fnyhullmokat nyel el, s melyeket ver vissza. Majd az ingereket az agyunk formlja kpp. A paradicsomot azrt ltjuk pirosnak, mert a vrs kivtelvel a fnynek minden ms sznt elnyeli.
A sznek befolysoljk ltsmdunkat is. Kezdjk a ngy vszakkal. A tavasz – az jjszlet, fiatalosan vilgos, fnyes, de zld, rzsaszn s orgonalila. A nyr viszont izz s meleg: srga napraforgk s kk g. Barnv boml rubinvrs az sz, a tl pedig passzv szrkskk, fekete s fehr krvonalakkal.
A trtnelem sorn folyamatosan magyarztk a szneket. Jung szerint pldul a tudatalatti anyanyelve. De a vallsokban, npmvszetekben is mindig jelents szerepe volt. Fontosak a kultrtrtneti krkbl vett asszocicis hatsai, br a jelentsek klnbzek. A nyugati civilizcikban a fekete, addig keleten a fehr a hall, a gysz szne. Szintn klnbz a vrs s a srga szimbolikja is. A keresztnysg szmra a vrs Krisztus szenvedseit, a srga Jds rulst, teht a gyvasgot jelkpezi. Ugyanakkor Knban a vrs szerencsehoz jelentssel br, a srga pedig kizrlag a csszrt illeti meg.
Spiritulisan is rtelmeztk a klnbz szneket. Az okkultistk a spektrum ht sznt a mgikus hetessel hozzk kapcsolatba. A tanult vagy tlt kapcsoldsokat kutatja a sznpszicholgia, hatsait pedig hasznlja a reklmszakma. Krnyezetnk s a sznek
A trgyak anyaga az egyik tnyez, mely letteliv varzsolja a sznt. Eltr hats a klnfle matt, fnyes, sima, rdes, vagy ttetsz felletekrl visszaverd fny. Ltvnyra s rzsben is klnbzik a hfehr frottr s a selyem.
Msik igen lnyeges elem a fny, amely ragyogv teheti, de meg is lheti a szneket. A legkellemesebb hatst a termszetes napfny adja, ezt kveti a halognizzk fnye. A norml gk kicsit narancsoss teszik, mg a neonlmpk ridegen kkes rnyalatot adnak a szneknek. De a napszakok vltozsval a termszetes fnyhats is vltozik. Kora reggel rzsasznes, dlfel mr ers srga, naplementekor pedig vrses a tnus. A fehr plafon 10-15 szzalkkal tbb fnyt ver vissza, mint a sznezett, bizonyos szneket pedig, mint pldul a terrakottt vagy a halvny lilt mr a legkisebb fnyklnbsgek is teljesen megvltoztatjk.
A mennyisg s az arnyok a terek formlsban, a hangslyok megteremtsben kapnak szerepet. A trrzet nvelsre a vilgossrga, kk, zld s krm sznek a megfelelek. A stt rnyalatok az optikai cskkentsre szolglnak (a fekete ruht is azrt hordjuk, hogy karcsbbnak tnjnk).Fekete – fehr
Fny – sttsg, lebegs – merls, let – hall, dinamikusan egytthat ellenttprok, amelyek melyek egymssal folyamatos kzdelemben formljk vilgunkat, szemlyisgnket. A jin/jang lendletesen egymsba fordul fehr s fekete formja az egyensly, a harmnia, az egyenlsg lnyegt ragadja meg.
A keresztny kultrban a fekethez egyrtelmen a hall, a bnat, az elmls kapcsoldik, mg keleten fehrben ksrik utols tjukra a halottakat. Az egyiptomiak a fekett az rk megmarads, az jjszlets szimbolikus kifejezjnek tekintik. A fehr ltalnos rtelmezsben a tisztasgot, a tkletessget, a szzessget jelkpezi.
A fekete s fehr – sznknt val – rtelmezse vitatott, hiszen mindkett tartalmazza a spektrum valamennyi elemt. Akkor ltunk egy trgyat feketnek, ha az sszes, felletre es fnyhullmot elnyeli, mg fehrnek akkor, ha mindent visszaver. E kt szls rtk kztt helyezkedik el a sznek birodalma.
A zld
Nyugalom s harmnia. A zld szn egyrtelmen a termszet, az erdk, mezk, a tavasszal elbj rgyek, hajtsok szne, ebbl kvetkezen az jjszlets, az lland megjuls szimbluma. brzoltk vele az egyiptomi termkenysgistent Oziriszt, az iszlm szent-, s rorszg nemzeti szne.
A srga s a kk keversbl llthat el. A kt szn mennyisgtl fggen szinte korltlan szm rnyalata ltezik. A legtbb megtallhat a termszetben, mint az olv-, a f-, a smaragd-, a lime-, vagy az almazld, stb.
A vrs
A legerteljesebb hats, szinte mr provokatv. A tz, a szenvedly, a szerelem, de egyben a gyllet szne is. Izgat, drmai, nem figyelmen kvl hagyhat. Figyelmeztet, veszlyt jelz.
A termszetben is megtallhatak a klnfle rnyalatai: alma. eper, mlna, meggy, cseresznye, stb. A naplemente pldul egyszerre tartalmazza a vrs megszmllhatatlan rnyalatt a narancstl az ibolyig.
A klnfle rnyalatok elnevezse – skarlt, krmin, rubin, bbor, velencei, karmazsin – szimbolikus, energikus. Szne az rdgnek, Marsnak, a hbor istennek, s a fistennek Jupiternek is. Knban szerencst s boldogsgot jelent, Indiban a hzassg szne, de az szak-amerikai indinok szmra a katasztrfa szimbluma.
A natr
Nem is szn, inkbb hangulat kifejezse: melegsg, harmnia, egyszer szpsg. A gyakorlatban a krmsznek, a drappok, a barnk, a homok- s csontsznek, valamint a trtfehr, s a galambszrke. A termszetben a fa, a fld s a k sznei. si anyagok, melyek szpsgket a termszetnek ksznhetik.
A kk
A vgtelenbe tgul tr levegssgnek, megfoghatatlansgnak s egyben szabadsgnak sznbeli megfelelje. Bkessget, elmlkedst, intellektust fejez ki. A keresztnysg szmra a keresztvizet, a knyrletessget s a hsget jelkpezi, a kzpkori freskkon Mrit szinte kivtel nlkl kk palstban brzoljk, az szne is.
Esznkbe juttatja a tengert, az eget, a nyaralst. S ez, ilyenkor tlen, nagyon-nagyon jl esik.
|