ISTEN AZ AGYBAN?
2005.07.22. 15:44
NHNY RDEKESSG AZOKRL A TMKRL, AMELYEK MELLETT AZ EMBEREK TBBSGE ELSUHAN....
Andrew Newberg agykutatsi programja rszben megmagyarzza a vallsos lmnyeket. A meditcival kapcsolatos neurobiolgiai s pszicholgiai kutatsok sok jdonsggal szolglnak a gygyts s a bntets-vgrehajts tern is.
A meditcival kapcsolatos kutatsok az elmlt vekben rengeteg rdekes tudomnyos eredmnyhez vezettek. Az rintett terletek kre igen szles: a neurobiolgitl a vallsig, a gygytstl a fegyencekig.
Tibeti szerzetesek s katolikus apck - egyformn gondolkodnak
A tyk vagy a tojs?
Newberg szerint - aki egybknt vallsos zsid - kutatsai nem cfoljk vagy bizonytjk Isten ltezst. Nem tudhatjuk, hogy Isten fogalma agyunk szerkezetbl ered, vagy Isten teremtett szmunkra olyan agyat, amelyen keresztl megtapasztalhatjuk t.
Newberg tibeti szerzetesek s katolikus apck agyt vizsglta meditci s imdsg kzben. Az alanyok vnjba tt szrt, amelybl a megfelel idpontban radioaktv anyag kerlt a vrramukba. A jelzanyag terjedsbl a tudsok tanulmnyozhattk, hogy az agy mely terletei aktivizldnak ima illetve meditci sorn.
Az agyi tevkenysg hasonl volt a szerzeteseknl s az apcknl is: az agy ells rszn lv kregterleten fokozdott, mg a hts fali lebenyben cskkent az aktivits.
Az ells rszen lev kregterlet a figyelemrt felels, tevkenysge akkor fokozdik, ha egy adott feladatra koncentrlunk. A hts fali lebeny ugyanakkor az orientcirt s a trrzkelsrt felel. Az aktivits cskkense megmagyarzhatja azokat a misztikus tapasztalatokat, amelyek a vilg s a szemllje kztti hatr megsznsre, a kozmikus egysg megtapasztalsra vonatkoznak.
A patikus is ajnlhatn
A meditcis mdszereket hasznostjk az orvosok is. Az Egyeslt llamokban s Nagy-Britanniban szmos intzmnyben alkalmazzk a meditcit rkos s AIDS-es betegeknl a fjdalom mrsklsre. A gygythatatlan betegsgben szenvedk letminsgnek javtsa mellett szmos slyos egszsggyi problma enyhtsben is segthet a meditci. Mark Williams professzor, a Walesi Egyetem tanra szerint egyrtelm bizonytkkal rendelkeznek, hogy ez a megkzelts hasznos a depresszis betegek kezelsben. J eredmnyeket rtek el tovbb a stresszel kapcsolatos gyomorproblmkkal, a magas vrnyomssal s az lmatlansggal kzd betegek esetben is.
j utak a bntetsvgrehajtsban?
Egy meditcis technikt sikerrel alkalmaztak az Egyeslt llamok, India s j-Zland tbb brtnben is.
A meditciban rsztvev szemlyek rabtrsaiknl kevsb reztek ellensgessget vagy remnytelensget, jobban egyttmkdtek trsaikkal s a brtnrkkel. A kros szenvedlyekkel szemben is hatsos volt a technika: cskkentette a fegyencek krben az alkohol- s drogfggsget, valamint a dohnyzs valsznsgt.
|