A BELS HANG ZENETE
2005.09.15. 20:22
Az intuci, azaz a megrzs az ember szmra ppolyan fontos, mint az llatok esetben az sztn. m az llatoknak nincs vlasztsi lehetsgk: kvetnik kell sztneiket. Az ember azonban eldntheti, hogy az eszre, a megrzseire, vagy a kett kombincijra hagyatkozik-e.
Az intuci kpessge minden emberben adott, m ezt sok esetben elnyomja az sz s az rtelem tlrtkelse. Az intuci gyakran ellentmond az rtelemnek, az rzseknek, vagy akr a szoksoknak, ezrt nagyon nehz bzni benne. Nem is olyan rgen mg csak az rtelem szmtott, csak az sszer megolds lehetett az igazi. Az utbbi vekben azonban kifejldtt egy msik szemlletmd is. Az rtelem persze szksgszer, de nem minden.
Az intuci sz mai jelentse a latin „intuitio” – sugallat, megrz kpessg – szbl vezethet le. Goethe az intucit „az ember belsejbl fakad sugallat”-nak nevezte. C. G. Jung pszichoanalitikus szerint ez egyfajta sztns megrts, ami azt jelenti, hogy valamit teljes egszben megrtettnk, anlkl, hogy meg tudnnk magyarzni, mi s hogyan trtnt.
Az intuci ltalban vratlanul jn, de mindig a kell pillanatban. Bellrl rkezik, de ltalban kls hats vltja ki. Sokkal nagyobb mrtkben rinti mindennapjainkat, mintsem azt feltteleznnk, ez kreativitsunk jelents alkoteleme. Az intuci legfontosabb kritriuma: egy problma megoldsa, a vlasz megtallsa egy nehz krdsre, egy szituci megvltoztatsa. Ha mr nem gondolkodunk olyan intenzven az adott krdsen, akkor keletkezhet az intuci. Persze nem minden spontn tlet azonos ezzel.
Az intuci minden emberben adott, s br az idk sorn nem gondoztk, mgsem sorvadt el. Mint minden ms kpessget, az intucit is fel kell breszteni, ki kell fejleszteni, polni kell. Nmi trelemmel s nhny gyakorlattal ismt szabadjra engedhetjk elnyomott kpessgeinket, s ezltal tgthatjuk tudatunkat, finomthatjuk rzkelsnket. Az intucis kpessgek felbresztse s edzse
Sok mlik belltottsgunkon s eltleteinken, amelyeknek sokszor nem is vagyunk tudatban. - Elszr tisztznunk kell, hogy bizalmatlanok vagyunk-e, ha az rzseinkre kell hagyatkozni? Ktelkednk-e az intuci ltezsben? - Dntsnk az intuci mellett, bzzunk meg benne! - Kezdjnk minden napot pozitv gondolkodssal, engedjk, hogy letnk rmtelibb legyen! - Gondolkodjunk mindig pozitvan! Ne sirnkozzunk a hibinkon, inkbb rljnk az apr sikereknek. Ne lljuk tjt fejldsnknek olyan mondatokkal, mint „n ezt nem tudom”, „nem fog sikerlni”. - Erstsk nbizalmunkat, ismerjk meg nmagunkat s erssgeinket!
Kvetkez lpsknt ragadjunk meg minden alkalmat a szemlyes intucis trningre: - Krdezzk meg magunktl, ki lehet a telefonl, kitl kaptunk levelet, s hogy j vagy rossz hr lesz-e benne! - rezzk meg, hogy melyik felvon rkezik meg elsnek, vagy hogy milyen lesz az id holnap! - Gyakoroljuk lnyegtelen dolgokban a gyors dntst: pl. melyik fogst rendeljk ebdnl, vagy melyik cipt vegyk fel ma. - Hagyjuk magunkat bellrl vezrelni parkolhely keressekor! - Ksztsnk rzkels-tesztet: vegyk le a hangot a televzirl, s rtelmezzk a helyzetet gy, hogy csak a szemnkre hagyatkozunk!
Tovbbi segtsg lehet az „bren lmods”. Futtassunk filmet lelki szemeink eltt, amelyben egy jvbeli szitucit ltunk! Mondjuk mindig is Olaszorszgban szerettl volna lni s dolgozni. Kpzeld ht el, hogyan nnepelsz olasz bartaiddal, hogyan trgyalsz a fnkddel folykonyan olaszul, hogyan msz a csaldoddal szrakozni vagy kirndulni. Engedd szabadjra a fantzidat, rezd gy, mintha moziban lennl, s sajt filmedet nznd. Figyeld meg kzben az rzseidet: gy rzed, ez „stimmel”? Ez a te utad? Az ilyen „lmokkal” lehetsget adunk intucink szmra, hogy aktvv vljon, s napi dolgainkat befolysolja. Az intucitl a szuperintuciig
Az intuci segtsgvel „bepillanthatunk a kulisszk mg”, meghozhatjuk a helyes dntseket. Az intuci letnket egyszerbb, boldogabb s teljesebb teszi. A szuperintuci ennek kiterjesztse, fokozsa. Az intuci esetben a szksges vlaszokat ltalban krdsek tjn kapjuk meg. A szuperintuci viszont llandan szlltja neknk az informcikat mindahhoz, amire ppen tudatunkat irnytjuk, amivel ppen foglalkozunk. Az eredmny csalhatatlan „bels bizonyossg”. Ha szeretnnk megtenni az intucitl a szuperintuciig vezet utat, akkor intucinkat lland edzsben kell tartanunk, s kpessgeinket ki kell hasznlnunk. Csak gy tudjuk aktivlni a bennnk lak szellemi rist.
Az els lps Gyakoroljunk a mindennapokban azzal, amit ppen tesznk! Tanuljunk meg megbzni intucinkban.
A msodik lps Akkor vrjuk el, hogy a helyes megolds, vagy a vlasz egy problmra „esznkbe jusson”, amikor ltrehoztuk a gondolatcsendet. Tudatostsuk magunkban az egyre nvekv sikereket, az odig vezet ton pedig tanuljunk a kezdeti kudarcokbl.
A harmadik lps Engedjk, hogy a megbzhat bels bizonyossg vezessen minket! Hozzunk gy dntseket, hogy ki-be jrunk az intuciban! A bels vezetst ignybe vehetjk az let minden terletn: a prkapcsolatban, a hivatsban, az egszsg vonatkozsban. gy vgl azz lesznk, akik valjban vagyunk: teljes s tkletes emberr.
|